מבחני איתור מחוננים

מסגרות הלימוד לתלמידי מחוננים
משרד החינוך מפעיל שתי מסגרות לילדים מחוננים בגיל בית הספר היסודי:
כיתות מחוננים
כיתות קטנות בהם לומדים התלמידים המחוננים בכל ימות השבוע. התלמיד שיתקבל לתוכנית יעזוב את הכיתה הרגילה בה הוא לומד ויעבור בתחילת השנה הבאה לכיתת המחוננים בה יוכל להמשיך ללמוד עד לסיום התיכון. בכיתות לומדים על פי תוכנית הלימודים הרגיל, אך בקצב מואץ עם מתן אפשרות לילדים להעמיק ולחקור נושאים שמעניינים אותם. בנוסף הילדים מקבלים תכנים נוספים ומגוונים והעשרות חוץ בית ספריות מעבר לתוכנית הלימודים הרגילה.
נכון להיום קיימות כיתות מחוננים מיוחדות בבתי ספר יסודיים בשש ערים בלבד: תל אביב (שתי כיתות), חיפה, פתח תקוה, חולון, כפר סבא ורמת גן. גם תושבי ישובים שכנים יכולים לבקש להצטרף לאחת הכיתות הייחודיות על בסיס מקום פנוי. הבקשה צריכה להיות מופנית לאגף למחוננים במשרד החינוך. בחינוך העל יסודי מספר הכיתות גדול יותר ובערים רבות יש אפשרויות לילדים מחוננים החל מגיל חטיבת הביניים.

מרכזי מחוננים-ימי שליפה
ארץ יש מעל ל 50 מרכזי מחוננים שמאפשרים לילדים מחוננים להשתתף בתכנית ההעשרה ביחד עם ילדים מחוננים נוספים. לימודי ההעשרה מתקיימים יום אחד בשבוע בשעות הבוקר ובשאר ימות השבוע ממשיך התלמיד ללמוד בבית הספר הרגיל. האחריות להשלמת חומר הלימוד הרגיל שהילד מפסיד ביום בו הוא נמצא מחוץ לבית הספר היא על ההורים, אך רוב בתי הספר מתחשבים ועוזרים לילדים שמשתתפים בתוכנית להשלים את החומר. לרוב הילדים אין בעיה להשלים את החומר והישגיהם הלימודיים אינם נפגעים.
לימודי ההעשרה הם מגוונים ומהנים והילדים נחשפים לתכנים רבים שאינן חלק מתכנית הלימודים הרגילה.

בנוסף משרד החינוך והעיריות מפעילים מספר תכניות למצטיינים בשעות אחר הצהריים. בתוכניות אלו יכולים להשתתף 3% מהנבחנים שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר בתהליך האיתור, גם אם לא התקבלו לתוכנית המחוננים.

בחינות האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים
לאורך השנים משרד החינוך השתמש בשירותי מכון סאלד לביצוע מבחני הקבלה לתכניות המחוננים השונות. החל משנת 2020 האחריות על תהליך האיתור עברה למכון קרני. המבחנים מתקיימים בדרך כלל בכיתות ב' או כיתות ג' (על פי החלטת משרד החינוך), והם מתנהלים בשני שלבים:
בשלב א עוברים כל הילדים (מלבד אלו שהוריהם לא נתנו את הסכמתם לכך) מבחן סינון ראשוני הבודק בעיקר את הבנת הנקרא והחשיבה החשבונית. המבחן, שמתעדכן ומשתנה כל שנה, מועבר על ידי בתי הספר ובאחריותם. בית הספר אחראי על ניתוח התוצאות ובאחריותו להעביר למכון קרני את רשימת 15% מתלמידי כל כיתה בעלי היכולת הגבוהה ביותר. תלמידים אלו יזומנו למבחן שלב ב'.
מבחן זה נערך בדרך כלל בתחילת שנת הלימודים מיד לאחר החגים. הוא כולל שני חלקים: הבנת הנקרא (סוג של קטע קריאה "unseen" שעליו הילד נשאל שאלות הבנה) וחשיבה חשבונית (בעיות חשבוניות שמנוסחות באופן מילולי וסדרות חשבוניות).

בשלב ב נבדקות היכולות הקוגניטיבית של הילד יותר לעומק. המבחן מתבצע על ידי מכון קרני בשעות אחר הצהריים במקום אחד בכל עיר גדולה. כל הילדים באזור שעברו את שלב א' מזומנים בקבוצות למבחן שאורך כשעה ורבע. יש מספר מועדים סמוכים בדרך כלל בין חנוכה לפורים. במועדים אלו מתקיימות גם הבחינות לילדים הגדולים יותר שמסיבות שונות לא נבחנו קודם לכן או ניגשים לבחינה חוזרת.
המבחן הוא מבחן פסיכומטרי סגור ("מבחן אמריקאי" – בחירת תשובה נכונה מתוך מספר אפשרויות), הוא שונה מהמבחן הראשון, קשה יותר ודורש התמודדות גם עם לחץ של זמן מוקצב. המבחן מורכב בדרך כלל מארבעה חלקים: מילולי, חשבוני, צורני וידע כללי. הבוחנים יסבירו לילדים איך לענות על השאלות ואיך לסמן את התשובות. בנוסף יינתנו מספר דוגמאות שיפתרו במשותף עם כל קבוצת הנבחנים. עבור רוב הילדים זו תהיה פעם ראשונה יתקלו במבחן מסוג זה וההסתגלות לקושי וללחץ הזמן לא תהיה קלה גם לילדים המוכשרים ביותר.

איך ניתן להתכונן לבחינות?
יש מספר מצומצם של גופים מסחריים שמספקים שרות של הכנה למבחני מחוננים, בעיקר למבחן שלב ב'. יש גופים שמציעים הכנה און-ליין, ויש כאלו שמציעים קורסים לאורך השנה (בעיקר באיזור המרכז). אנחנו מציעים חוברות הכנה לבחינות אותן ניתן לרכוש ולהוריד באופן מידי אונליין. בעזרת חוברות אלו תוכלו אתם ההורים לעזור לילדכם להתכונן ולתרגל בעלות נמוכה משמעותית מאשר קורסי ההכנה השונים ובזמנים הנוחים לכם. החוברות כוללות מידע רב על המבחן, טיפים ואסטרטגיות להכנה ולזמן המבחן עצמו מבחנים לדוגמא ופתרונות. החוברות ניתנות לשימוש על כל מחשב או טאבלט, אך ניתן גם להדפיס את מבחני הדוגמא על מנת לאפשר לילד לתרגל באופן דומה לבחינה עצמה. בנוסף תוכלו למצוא בחוברות הסברים לגבי המשך התהליך, אפשרויות הערעור על תוצאות הבחינה ועוד.
כמו כן אנחנו היחידים שלא רק רודפים ומעדכנים בהתאם לבחינות שהיו, אלא גם מסתכלים ומנסים לחזות אלו שינויים וסוגי שאלות חדשות יכולים להופיע השנה. אנחנו עובדים במקביל לאגף למחוננים במשרד החינוך ולמכון קרני, משתתפים בכנסים ועוקבים אחרי הפירסומים האקדמיים של הגופים שכותבים את הבחינות. בשנה שעברה למשל רק מי שהתכונן עם החוברות שלנו לא הופתע כאשר הופיעה שאלה שכללה מחירון וחישובי תשלומים ועודף, שאלה שהיוותה 30% מהמבחן. שאלה שדומה לה מאד הופיעה רק בחוברות ההכנה שלנו. לפני שנתיים זה קרה עם שאלה על שטרות ומטבעות. לפני שלוש שנים מי שהתכונן איתנו לא הופתע משאלת הבנת הנקרא של בדיחה. אצל המתחרים בדיחות הופיעו רק שנה או שנתיים אחר כך.


התשלום מתבצע בכל כרטיס אשראי דרך השרתים המאובטחים של PayPal. ניתן גם לשלם טלפונית באשראי או ע"י משלוח צ'ק בדואר (שילחו לנו מייל לקבלת פרטים ותיאום). קישור להורדה מתקבל באופן מיידי בסיום התשלום. למען הסר ספק מובהר בזאת כי הספרים הם ספרים אלקטרונים ולא ספרים פיזיים!


הכנה לשני המבחנים א+ב

198 ש"ח

הכנה שלב א

98 ש"ח


ספרי ההכנה לבחינות שלב א' זמינים להורדה מיידית בעלות של 98.00 שקלים. הספרים כוללים שבע בחינות דוגמא מלאות במתכונת הבחינות שאחרונות שהתקיימו, הסברים ופתרונות מלאים. הספרים מתאימים לתלמידי כיתות ב' או ג'.

ספרי ההכנה לבחינות המיון הסופיות, שלב ב', זמינות להורדה מיידית בעלות של 159.00 שקלים. הספרים מכילים עשרות מבחני דוגמא, מבחן סימולציה מסכם, הסברים מפורטים על דרכי הפתרון, אסטרטגיות וטיפים לתקופת ההכנה וליום הבחינה עצמו ועוד. הספרים מותאמים ספציפית לנבחנים בשלב ב' בכיתות ב' או ג'; לנבחנים במבחן חוזר או במועד מיוחד בכיתות ג', ד' או ה'; ולנבחנים בכיתה ו' לקראת חטיבת הביניים.

לתלמידים שנבחנים בפעם הראשונה בכיתה ב' או ג' מומלץ לרכוש את שני ספרי ההכנה, לשני השלבים, ביחד בהנחה משמעותית, 198 שקלים (במקום 257 שקלים).


היתרונות שלנו:
• הסברים מפורטים, מלווים באיורים, ודוגמאות רבות
• מספר גדול במיוחד של מבחני דוגמא, דומים למבחנים הרשמיים שהתקיימו בשנים האחרונות
• אין הגבלת זמן: ניתן להמשיך להשתמש כמה זמן שתירצו (לשמור לאחים הקטנים למשל)
• קובץ PDF סטנדרטי: ניתן לצפייה (ללא כל התקנה) בכל מחשב, טאבלט, iPAD או טלפון חכם
• קישור להורדת הקובץ מתקבל אוטומטית תוך דקות מרגע התשלום
• אין צורך להיות מחוברים לאינטרנט, ניתן להשתמש בכל מקום ובכל זמן
כל ההסברים ומבחני הדוגמא ניתנים להדפסה במדפסת ביתית (המבחנים עצמם, הרשמיים, לא נעשים מול מחשב אלא עם דף ועט)
• עלות נמוכה משמעותית מהמתחרים
• החזר מלא, ללא שאלות, במקרה של חוסר שביעות רצון או מכל סיבה אחרת